Skip Navigation Links2.Bölge Müdürlüğü > Haberler

“Dört Mevsim Uludağ Çalıştayı” Gerçekleştirildi…

Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Başbakan Yardımcısı Sayın Hakan Çavuşoğlu teşrifleri ile Uludağ Milli Parkı'nın geleceğinin değerlendirildiği "Dört Mevsim Uludağ Çalıştayı" 5-6 Ocak tarihlerinde Uludağ Milli Parkında gerçekleştirildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Sayın Nurettin Taş’ın bugüne kadar Bakanlığımızca Uludağ Milli Parkına yapılan yatırımlara ilişkin sunumu ile başlayan çalıştayda, Sayın Bakanımızda bir konuşma yaptı.

Çalıştayın verimli geçmesi temennisinde bulunan Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle konuştu: "Sizlerin tavsiyeleri, tenkitleri bizim için fevkalade önemlidir. Biz sizlerin hizmetkârınızız ne gerekiyorsa yapmak bizim boynumuzun borcudur. Turizm bizim için çok önemli. Uludağ'ın ayrı bir önemi var. Dolayısıyla bunu değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Geçen yıl Sayın Cumhurbaşkanımız bir Bakanlar Kurulunda bu meseleyi dile getirdi. 'Turizmcilere her türlü teşviki vermemiz lazım, otellerin yenilenmesi lazım.' dedi. Orada Kültür ve Turizm Bakanı, Maliye Bakanı ve bana kesin talimat verdi. 'Turizmcilerin isteklerini yerine getirin. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında 50 milyar dolar turizm geliri ve 50 milyon turist hedefi koyalım.' diye söyledi. Onun için tesislerin yenilenmesi gerekiyordu."

Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu, çalıştayda 7 grubun olacağını ve çok değerli katılımcıların bulunduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: "Bu 7 grup inşallah güzel neticeler alır. Onların aldığı neticeleri yerine getirmek bizim de boynumuzun borcudur. Artık Uludağ'a gerçekten çok para harcayacak turistleri çekmemiz lazım. Biliyorsunuz tabiat turizminde deniz turizmine göre turist başına harcanan para 6 misli. Deniz turizminde bin dolar harcanıyorsa tabiat turizmine gelenler 6 bin dolar harcıyor. Dolayısıyla burada harcanan parayı artırmamız lazım diye düşünüyorum. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak her türlü desteği vermeye hazırız. İstediğiniz alan varsa 49 yıla kadar tahsis eder gerekli altyapı desteğini veririz." dedi.

5-6 Ocak 2018 tarihlerinde iki gün süren çalıştayın açılış konuşmaları sonrasında, 7 farklı çalışma grubunda Uludağ’da yapılması gereken yatırım ve çalışmalar konusunda uzman katılımcılar tarafından değerlendirildi.

Çalışma grubu oturumlarında; yönetim modelinin belirlenmesi, marka değerinin artırılması ve pazarlama stratejisi, turizm çeşitliliğinin artırılması, turizm tesisleri ve işletmelerin geliştirilmesi, altyapı hizmetlerinin güçlendirilmesi, Uludağ Milli Parkı'nın korunması, geliştirilmesi ve sürdürülebilir kullanım stratejileri ile spor aktivite alanlarının geliştirilmesi konuları ana gündem olarak ele alındı.

Çalışma gruplarında ele alınan hususlar daha sonra grup liderlerinin katılımıyla oluşturulan kurulda nihai değerlendirilmesi yapılarak çalıştay bildirisi haline getirildi.