Skip Navigation Links2.Bölge Müdürlüğü > Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi

BURSA-KARACABEY OVAKORUSU CELAL ACAR

YABAN HAYVANLARI KURTARMA VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

 

Müdürlüğümüzce inşaatına 2008 yılında başlanan ve 2010 yılında tamamlanan Karacabey Ovakorusu’ndaki Celal Acar Yaban hayatı Kurtarma Merkezi “Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES)” ve 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’na göre ticareti yasak olan hayvanların geçici süre ile bu merkezde tedavi ve rehabilitasyonu amacı ile yapılmıştır.

Bu tesis ülkemizde bu amaçlı yapılan tek tesis olup, dünyada ise birkaç örneği bulunmaktadır. Özellikle yasadışı yollarla ülkemize sokulan yaban hayvanları ile ülkemizde doğada güç durumda buluna yaban hayvanları bulunduğunda bu tesise getirilip tedavi ve rehabilitasyonu yapıldıktan sonra CITES Sözleşmesi kapsamında bulunanlar alındığı ülkelerine, diğerleri ise doğal ortamlarına bırakılacaklardır.

Tesislerin inşaat maliyeti yaklaşık 800.000 TL. olup, işletmeciliği Uludağ Üniversitesi veteriner Fakültesi, Kuzey Doğa Derneği, İkinci Şans Derneği ve Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattı Konsorsiyumu ile birlikte yapılmaktadır.

Tesis bünyesinde aslan-kaplan, su kuşları, kurt-tilki, yırtıcı kuşlar, sürüngenler, geyik-karaca ve maymunlar için tedavi ve rehabilitasyon bölümleri bulunmaktadır.

Söz konusu tesisin Karacabey Ovakorusu’nda yapımı tercihinde bu bölgede Bakanlığımıza ait sülün üretim istasyonunun, Ayı barınağının bulunması ile bölgenin Yaban Hayatı Geliştirme Sahası olması önemli gerekçe olmuştur.

 

Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne 2010 Yılı Ocak Ayından itibaren yaban hayvanı kabulü yapılabilmektedir.

                                Orman ve Su İşleri Bakanlığı II. Bölge Müdürlüğü


                       * Protokol…                                 * Klavuz…                                  * Fotoğraf Galerisi