Skip Navigation Links2.Bölge Müdürlüğü > Haberler

İstilacı Yabancı Türler Gef VI Projesi Tanıtım Toplantıları Yapıldı…

Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından desteklenen ve GEF VI Döneminin dünyada tek deniz projesi olan Genel Müdürlüğümüz ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Ofisi ile ortaklaşa yürütülecek olan “Önemli Denizel Biyoçeşitlilik Alanlarında İstilacı Yabancı Türlerin Oluşturduğu Tehditlerinin Değerlendirilmesi Projesi”nin pilot alanlardaki tanıtım toplantısının ilki proje çalışma alanı olan Kırklareli-İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı (Deniz kısmı) için yapılmış olup, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı ve Marmara Adaları proje çalışma alanlarının tanıtım toplantısı 11 Nisan da Balıkesir ilimizde gerçekleştirilmiştir.

Toplantılara Genel Müdürlüğümüz proje ekibi ile UNDP Türkiye Proje ekibi, Bölge Müdürlüğümüzün ilgili personeli ile ilimizde bulunan ilgili Kamu/Kurum/Kuruluşlarının temsilcileri ile üniversitelerden akademisyenler, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katılım sağlamıştır

Türkiye’deki Proje çalışma alanları

 

1-  Kırklareli-İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı (Deniz kısmı)

2-  Balıkesir-Ayvalık Adaları Tabiat Parkı,

3-  Balıkesir-Marmara Adaları

4-  Hatay-Samandağ Fok Yaşama, Deniz Kaplumbağası Yuvalama ve Yumurtlama Alanı

olarak belirlenen bu proje ile önemli denizel biyoçeşitlilik alanlarında istilacı yabancı türler belirlenerek etkilerinin azaltılması veya yok edilmesi, doğal türler ve habitatlar üzerinde baskı olmaktan çıkarılması ve izlenmesi hedeflenmektedir. GEF katkısı 3,344.654  Amerikan Doları olan Projenin, 2018 yılının 2. Çeyreğinde başlaması öngörülmektedir.  Proje 5 yıl sürecektir.