Skip Navigation Links2.Bölge Müdürlüğü > Haberler

2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü Kutlamaları İlimizde Gerçekleştirildi...

Günümüzde “Sulak Alanların Korunması Sözleşmesi” olarak anılan Ramsar Sözleşmesi’nin 1971 yılında imzalandığı tarih olan 2 Şubat günü, 1997 yılından bu yana tüm dünyada kamuoyunun dikkatini sulak alanların korunmasının önemine çekmek üzere “Dünya Sulak Alanlar Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır. Tüm dünyada bütünsel bir yaklaşım sergilenerek sulak alanların korunmasına yönelik farkındalık oluşturulabilmesi amacıyla, Ramsar Sözleşmesi Sekretaryası tarafından her yıl belirlenen temalarla farklı etkinlikler düzenlenmektedir. 2018 yılı Dünya Sulak Alanlar Günü’nün teması “Sürdürülebilir Kentsel Gelecek için Sulak Alanlar” olarak belirlenmiştir.

2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü, ülkemizde de, sulak alanlar konusunda farkındalığı arttırmak ve sulak alanların korunması ve yönetimi için kurumlar arası işbirliğini geliştirmek amacıyla her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Bursa İli’nde 2017 yılı Dünya Sulak Alanlar Günü’nün kutlanması maksadıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı II. Bölge Müdürlüğü Bursa Şube Müdürlüğü koordinasyonunda iki farklı etkinlik düzenlenmiştir.

İlk etkinlik, Fotoğraf sanatçıları Orhan Turhan (AFIAP) ve Erhan Karadeniz’in eserlerine yer verilen “Sulak Alanlar Fotoğraf Sergisi”dir. Serginin açılış töreni 2 Şubat 2018  Cuma günü saat 10:00’da, CarrefourSA Bursa Alışveriş Merkezi’nde, Bursa Vali Yardımcısı Abidin Ünsal, Bölge Müdürümüz Mustafa Bulut, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve çalışanlarının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Sergi, CarrefourSA Bursa Alışveriş Merkezi’nde 02-05 Şubat 2017 tarihlerinde 10:00 – 22:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecektir.

İkinci etkinliğimiz olan “Sürdürülebilir Kentsel Gelecek için Sulak Alanlar Buluşması”, Bursa Şube Müdürlüğümüz görev ve sorumluluk sahaları arasındaki tek Ramsar Alanı olan Uluabat Gölü Sulak Alanı’nda yer alan “Uluabat Ziyaretçi Merkezi ve Kuş Gözlem Evi’nde 02 Şubat 2018 tarihinde 12:00-16:00 saatleri arasında gerçekleştirilmiştir.

Buluşmaya, Bursa Vali Yardımcısı Abidin Ünsal, Bölge Müdürümüz Mustafa Bulut ve Bursa Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, temsilcileri ve çalışanları ile akademisyenler katılmıştır.

Etkinlik kapsamında, Sürdürülebilir Kentsel Gelecek için Sulak Alanlar başlıklı sunum Bursa Şube Müdürlüğü adına Uzm. Biyolog Burçak Gönül tarafından ; “Sürdürülebilir Sulak Alan Yönetimi için Kocaçay Deltası Sulak Alanı Örneği” başlıklı sunum ise Şehir Plancısı Burçak Altun tarafından gerçekleştirilmiştir. Ardından, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. İsmet Arıcı ve Franziska Arıcı tarafından, Leylek Dostu Köyler Projesi kapsamında yürütülen “Leyleklerin Beslenmesi için Islak Meraların Canlandırılması” alt projesi hakkında bilgiler paylaşılmış ve program sona ermiştir.