Skip Navigation Links2.Bölge Müdürlüğü > Haberler

Gönen Deltası Sulak Alan Yönetim Planı Hazırlama Eğitim Toplantısı yapıldı.

Balıkesir İli Gönen İlçesinde yer alan Gönen Çayı Deltası 97.708,50 dekarlık sahayı kapsamakta olup, 2012 yılında “Gönen Çayı Deltası Sulak Alan Alt Havzası Biyolojik Çeşitlilik Araştırma Projesi” yapılmış, yine etüt envanter çalışması yapılarak, 17.07.2014 tarihinde Balıkesir İl Mahalli Sulak Alan Komisyonu toplantısında alınan kararla “Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan” olarak teklif edilmiş ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 2016 yılında da “Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan” olarak tescil edilmiştir.

Ülkemizde sulak alanların korunması ve uygun yönetilmelerinin sağlanması amacıyla, sulak alanlarımızın karşı karşıya kaldığı sorunların belirlenmesi ve çözüm önerilerinin geliştirilerek ekolojik işleyişinin ve biyolojik çeşitliliğinin korunarak akılcı kullanımının sağlanması amacıyla Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda “Sulak Alanların Yönetim Planları” yapılmaktadır.

Bu kapsamda; 13.04.2017 tarihinde ihalesi ve 16.05.2017 tarihinde de sözleşmesi yapılarak çalışmalarına başlanılan ve Kasım ayı içerisinde bitirilmesi planlanan “Gönen Deltası Sulak Alan Yönetim Planı Hazırlama İşi” çerçevesinde yüklenici firma tarafından yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ve yönetim planında alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla arazi çalışmalarıyla beraber 2-3-4 Ekim 2017 tarihlerinde 3 gün süren toplantı Bandırma Grand Asya Otel ve arazide yapılmıştır.

Toplantıya; Gönen Kaymakamı Faruk Bekarlar, DKMP 2. Bölge Müdürümüz Mustafa Bulut, Balıkesir Orman Bölge Müdürü Metin Kırcı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Sulak Alanlar Şube Müdürü Serhan Çağırankaya, DKMP 2. Bölge Müdürlüğümüz bağlı Şube Müdürleri ve personeli,  Kamu Kurum ve Kuruluşlar ile STK temsilcileri katılım sağladı.

Toplantıda tarafların hazırlanacak plan hakkında görüş ve önerileri alınmıştır. Yönetim Planı 2017 yılı sonunda tamamlanacaktır.