Skip Navigation Links2.Bölge Müdürlüğü > Haberler

Balıkesir’de, Doğaya 500 Adet Kınalı Keklik Salındı…

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzce oluşturulan “2017 yılı Doğaya Keklik ve Sülün Yerleştirme Eylem Programı” çerçevesinde, Bölge Müdürlüğümüz bağlı birimi Balıkesir Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğümüze tahsisi yapılan 16 haftalık yaşını doldurmuş ve sağlıklı olan 500 adet kınalı keklik, Afyonkarahisar Şube Müdürlüğü’ nün Şuhut Keklik Üretme İstasyonundan 08.08.2017 tarihinde Balıkesir’e getirilmiştir.

2015 yılında 1.000 adet Kınalı Keklik yerleştirmesi yapılarak en az 3 yıllık süre ile avlanmaya kapatılan Kepez, Kocabey, Taşköy, Yusufçamı, Çoturtepe kırsal mahalleleri sınırlarında yer alan sahaya, 2017-2018 İl Av Komisyonunda “Yaban Hayatı Yerleştirme Sahası” olarak belirlenmesi münasebetiyle stok artırımı amaçlı Kınalı Keklik yerleştirmesi yapılmıştır.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı II. Bölge Müdürlüğü Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Hidayet Topçu, Balıkesir Şube Müdürü İlker Baldan, Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğü personeli ile Sındırgı Avcılık ve Atıcılık Spor Kulübü Başkanı Bülent Ata, bahsi geçen kırsal mahalle muhtarları ve yerel avcılar eşliğinde kınalı kekliğin biyolojik özellikleri dikkate alınarak doğal yaşam ortamına uygun olarak seçilen alanda  doğaya yerleştirme çalışması yapılmıştır.

Balıkesir İlimizde 2001 yılından bugüne kadar her yıl artan miktarlarla birlikte  tabiata 4.250 adet Kınalı Keklik ve 2.000 adet Sülün ile 65 adet Kızıl Geyik yerleştirmesi yapılmıştır.