Skip Navigation Links2.Bölge Müdürlüğü > Haberler

Bursa’da “3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü” Kutlaması...

Dünya Yaban Hayatı Günü, tüm dünyada yayılış gösteren yabani bitki ve hayvan türlerinin önemine dikkat çekmek ve koruma çalışmaları hakkında farkındalığın arttırılmasını sağlamak amacıyla kutlanmaktadır.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 20 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirilen 68. Toplantısında,  Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme’nin (CITES) 1973 yılında imzalandığı gün olması nedeniyle 3 Mart’ı “Dünya Yaban Hayatı Günü” ilan etmiştir.  Yaban hayatının özgün değerleri ve etrafında örülü yaşam ağının sürdürülebilir kalkınmaya ve insanların refahına sağladığı katkıya dikkat çekmek için 2014 yılından beri tüm dünyada etkinlikler düzenlenmektedir.

Dünya nüfusunun çeyreğini oluşturan 10-24 yaş arası gençlerin yaban hayatı konusunda farkındalığının arttırılması amacıyla 2017 yılının teması “Gençlerin sesini dinle!” olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda, Bursa İli’nde, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü Bursa Şube Müdürlüğü tarafından Karacabey İlçesi’nde yer alan Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kutlama etkinliği düzenlenmiştir.

Etkinlikte, Karacabey 14 Eylül Ortaokulu 8. Sınıf öğrencilerine biyolojik çeşitlilik, endemizm, nesli tehdit altındaki bitki ve hayvan türleri, bu türlerin korunmasına yönelik dünyada ve ülkemizde yapılan çalışmalar, CITES ve yaban hayatının önemi hakkında bilgiler verilmiştir.

Ovakorusu Ayı Barınağı ile Celal Acar Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ni gezen öğrencilere Bursa Vali Yardımcısı Abidin Ünsal, 2. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, Doğa Koruma ve Sulak Alanlar Şube Müdürü Nurbay Zeki Engin, Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Hidayet Topcu, Bursa Şube Müdürü Ekrem Terzioğlu, 14 Eylül Ortaokulu Müdürü Aytek Süleyman Demir ve Bursa Şube Müdürlüğü personelleri eşlik etmiştir.

Rehabilitasyon merkezinde tedavisi tamamlanmış olan bir şahin Bursa Vali Yardımcısı Abidin Ünsal tarafından yeniden doğaya salınmıştır. 

Kutlama kapsamında Kocaçay Deltası Sulak Alanı’nda yer alan Karacabey Longozu’nu gezen öğrenciler kuş gözlem kulesinde teleskop ve dürbünle kuşları izleme ve nadir bir ekosistemde yaşayan pek çok yabani bitki ve hayvan türünü bir arada görme imkanı bulmuşlardır.