Skip Navigation Links2.Bölge Müdürlüğü > Haberler

Bölge Müdürlüğümüzce Kaçak Avcılığın Önüne Geçilmesi İçin İnsansız Hava Aracı ve Zodyak Bot İle Olaylara Müdahale Ediliyor…

Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk sahasında bulunan “Uluabat Gölü Ramsar Alanı”nda kaçak avcılığın önüne geçmek üzere İnsansız Hava Aracı ve hızlı müdahale için zodyak bot kullanılıyor.

 

Türkiye’de ilk defa uygulanan sistemle kaçak avlananlar 6 güvenlik kamerasının yanı sıra multikopter kamera ile havadan takip ediliyor. Tespiti yapılan kaçak avcılara zaman geçirilmeden müdahale edilebilmesi içinde zodyak bot ile Av Koruma-Kontrol Ekipleri harekete geçiyor.

 

Bölge Müdürümüz Yahya Güngör “Uluabat Gölü, Türkiye’nin ve Bursa’nın en önemli su kuşlarının bulunduğu bir alandır. Ayrıca, ülkemizdeki 14 Ramsar koruması altında olan ve uluslararası korunan bölgelerimizden bir tanesidir. Göl çevresinde yaşayan kuşların ve canlıların korunması maksadıyla yönetim planlarımızı harfiyen yerine getirmekteyiz. Bugüne kadar Uluabat Gölü’nde 200 aşkın su kuşu tespit edilmiş bunların 85 türü burada yuvalayıp yavrulama yapmaktadır. 22 Şubat itibariyle avlanma sezonu sona erdiği için denetimlerimiz daha da sıklaştırdık. Kameralardan aldığımız görüntülerle kaçak avcılık yapan kişilere gerekli cezaları uyguladık" dedi.

 

Uluabat Gölü Ramsar Alanı’nın korunması ve gözlemlenmesi amacıyla gölün muhtelif noktalarında bulunan 6 adet kamera ile yapılan kayıtlar Eskikaraağaç Mahallesinde bulunan Gözem Evinden de takip edilmekte.